پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محمدی - گزارش
زندگی نامه حسین خان محمدی عضو شورای نسیم شهر
phoca_thumb(1) phoca_thumb(2) phoca_thumb(3) phoca_thumb(4) phoca_thumb(5) phoca_thumb(6) phoca_thumb(7) phoca_thumb(8) phoca_thumb(0)

سخن اول

IMAGE
به مناسبت نهم اردیبهشت روز شوراها

حسین خانمحمدی عضو شورای اسلامی و رئیس اتاق فکر به مناسبت روز شورای اسلامی گفت :

پربازدیدترین اخبار

آرشیو

سامانه پیامکی دریافت انتقادات و پیشنهادات

10009121240336

آمار کاربران سایت

امروز5
دیروز17
این هفته31
این ماه462
مجموع24138

آی پی بازدیدکنندگان : 34.228.185.211
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 11:26

گزارش ها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار نوروزی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح، با اشاره به برنامه‌ی دشمن برای تضعیف روحیه‌ی مردم، مسئولان و نیروهای مسلح و القای روحیه‌ی «نمی‌شود و نمی‌توانیم»، خاطرنشان کردند: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران باید با توکل بر خدا و اعتماد به نفس، روزبه‌روز توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود را افزایش دهند و با ابتکار و همت بلند، کمبودها و خلأها را جبران کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با آرزوی سالی بابرکت و پرتوفیق برای همه‌ی ملت به‌ویژه نیروهای مسلح فداکار و خانواده‌های آنان، افزودند: بهترین دعا و بالاترین توفیق برای انسان، شناخت و تشخیص صراط مستقیم و استقامت در این راه است.

ایشان، نیروهای مسلح کشورمان را نیروهایی برخوردار از فکر و عقیده دانستند و گفتند: خدمتِ با معرفت و مخلصانه به مردم از بزرگ‌ترین عبادات است و باید قدر این فرصت را دانست، همچنان‌که در دوران دفاع مقدس نیز مجاهدان و شهیدان از آن فرصت استفاده کردند و امروز نیز آرزوی همه‌ی رهروان راه خدا، نیل به شهادت است.

فرمانده کل قوا با تأکید بر لزوم ارتقای روزافزون توان عملیاتی و سازمانی نیروهای مسلح، خاطرنشان کردند: کمبودهای مالی نباید مانعی برای پیشرفت باشد و همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس با وجود کمبودهای فراوان، یک جنگ طولانی با پیروزی قاطع و بدون جابه‌جا شدن حتی یک متر از مرز کشور به پایان رسید، امروز نیز می‌توان با ابتکار و همت بلند، کمبودها را برطرف کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حمایت‌های همه‌جانبه‌ی دولت‌های غربی از صدام در جنگ تحمیلی، افزودند: دولت‌های ریاکار اروپایی که امروز در قضیه‌ی سوریه مدعی استفاده از سلاح‌های شیمیایی هستند، در زمان جنگ تحمیلی، خروارها سلاح شیمیایی به صدام دادند تا او با این سلاح‌ها به جبهه‌های ما و مناطق سردشت و حلبچه حمله کند.

ایشان، پیشرفت‌های نظامیِ کنونی کشورمان را غیرقابل مقایسه با دوران جنگ دانستند و گفتند: با توکل به خدا، اعتماد به نفس، و انضباط و پیگیری مدیریتی، امروز نیز می‌توانیم موانع را برطرف کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «تقویت روحیه‌ی نیروهای مسلح» را وظیفه‌ی دیگر فرماندهان ارشد خواندند و با اشاره به برنامه‌ی دشمن برای «تضعیف روحیه‌ی مسئولان، مردم و نیروهای مسلح»، افزودند: دشمن تلاش می‌کند با استفاده از تاکتیک‌های جنگ روانی، در مسئولان ضعف و تزلزل ایجاد، و احساس «نمی‌شود و نمی‌توانیم» را در آن‌ها القا کند.

«ارتقای تحقیقات» و «تکریم بازنشستگان نیروهای مسلح» نکات دیگری بود که فرمانده کل قوا بر آن تأکید کردند و افزودند: بازنشستگان، ذخایر ارزشمند نیروهای مسلح هستند و باید برای مسائل مادی و معیشتی و به‌ویژه تکریم و احترام به آنان، فکر و تدبیر شود.

ایشان همچنین با اشاره به تلاش دشمن در جلوگیری از تقویت نیروهای مسلح، خاطرنشان کردند: دشمن، هر یک از بخش‌های نیروهای مسلح همچون ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج را به‌‌نحوی می‌کوبد تا از درون تهی شوند اما نیروهای مسلح باید از لحاظ سازماندهی روزبه‌روز قوی‌تر شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حمله‌ی آمریکا به سوریه و برخی تحلیل‌ها با هدف امکان‌پذیر نشان دادن این اقدام در نقاط دیگر دنیا، افزودند: جنایت، تجاوز، تخطی و تعدی کاملاً از آمریکایی‌ها برمی‌آید و در نقاط دیگر دنیا نیز این کارها را کرده‌اند اما مسئله این است که آن‌ها جرئت انجام چنین کاری را در کجا خواهند داشت؟

ایشان تأکید کردند: جمهوری اسلامی نشان داده است که با این‌گونه حرف‌های بی‌ربط و کارهای غلط، از میدان به‌در نمی‌رود و مردم و مسئولانی که به انقلاب اعتقاد دارند، با توکل بر خدا، در مقابل تهدیدها و تشرها عقب نمی‌نشینند، زیرا اگر بنا بر عقب‌نشینی بود، امروز کشور دچار درماندگی و ورشکستگی روحی و تمدنی شده بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارزیابی اقدام اخیر آمریکا در تهاجم نظامی به سوریه افزودند: کاری که آمریکایی‌ها کردند، اشتباه و خطایی راهبردی است و آن‌ها درحال تکرار خطای گذشتگان خود هستند.

ایشان خاطرنشان کردند: مسئولان قبلی آمریکا داعش را به وجود آوردند یا به آن کمک کردند و مسئولان کنونی نیز درحال تقویت داعش یا گروهی نظیر آن هستند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه خطر این گروه‌ها در آینده گریبان آمریکایی‌ها را خواهد گرفت، افزودند: اروپا امروز به‌خاطر غلطی که در تقویت تکفیری‌ها انجام داد، گرفتار است و مردم در خانه و خیابان امنیت ندارند و آمریکا نیز درحال تکرار همان غلط است.

پیش از سخنان فرمانده معظم کل قوا، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در گزارشی گفت: عمق‌بخشی به نفوذ راهبردی انقلاب اسلامی، ارتقای حمایت از جبهه‌ی مقاومت و مقابله‌ی جدی با تروریست‌های تکفیری و حامیان آن‌ها، ایجاد و ارتقای امنیت پایدار، صیانت از آب‌ها و منافع جمهوری اسلامی ایران، تقویت توان و آمادگی‌های دفاعی و هجومی و مراقبت و پایش شبانه‌روزی از آسمان کشور از مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های نیروهای مسلح در سال گذشته بوده است.

سرلشکر باقری انجام رزمایش‌های متعدد در ابعاد مختلف، به‌روزرسانی برآورد تهدیدات و طرح‌های عملیاتی، رشد توان رزمی نیروهای مسلح و افزایش سهم بنیه‌ی دفاعی در بودجه را از دیگر اقدامات نیروهای مسلح خواند و تأکید کرد: نیروهای مسلح نسبت به افزایش تلاش و حرکت مجاهدانه برای دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی متعهد هستند.

در این دیدار نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.

به گزارش روابط عمومی پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محمدی به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، تروریسم، اسلام‌ستیزی و صهیونیسم مثلثی نام‌آشناست که در پس‌زمینه هر رویداد تروریستی اضلاع آن به یکدیگر می‌پیوندد. این انگاره نه فقط یک ادعا بلکه واقعیتی غیرقابل انکار است که به شکلی مسلسل‌وار از جولان افراطیون مسلح در خاورمیانه تا حوادث تروریستی اخیر در بیروت و سپس پاریس باز هم خود را به جهانیان نمایاند.
اینک دیگر بر کسی پوشیده نیست که بزرگ‌ترین قطب تروریسم دولتی در جهان یعنی رژیم اشغالگر قدس به موازات برخی کشورهای مرتجع منطقه و دولت‌های غربی با پشتیبانی از افراطیون مسلح و گروه‌های تروریستی نظیر «داعش»، «جبهه.. النصره» و... زمینه‌ساز گسترش دهشتگری در قلمروی جهان اسلام بویژه عراق و سوریه بوده و سال‌هاست بر بستر پیوندی اهریمنی، پیچیده‌ترین روابط و همکاری‌ها را با این گروه‌ها به پیش می‌برد؛ همکاری‌هایی که شعاع دایره آن به هزاران کیلومتر دورتر از خاورمیانه و حتی قلب اروپا رسیده است.
در روزهای پس از رخدادهای تروریستی پاریس، تحلیل‌هایی مستقل، گوناگون و مستند درباره نقش صهیونیست‌ها در این حوادث صورت گرفت که از زوایای این نقش‌آفرینی پرده برداشت اما مساله‌ای که کمتر بدان پرداخته شد زمینه‌ها و سوابق شکل‌گیری مثلث شوم یادشده بود.
در این میان واکاوی روندهای فعالیت و اهداف تشکل‌های صهیونیستی در سراسر جهان می‌تواند این زمینه‌ها و سوابق را روشن‌تر کند. طی دهه‌های گذشته یکی از مهم‌ترین بسترهای پویش و حرکت صهیونیسم برگزاری گردهمایی‌های جهانی و نهادسازی‌های پرشمار بوده است. دهه‌ها پیش از پیدایش رژیم منحوس صهیونیستی و در اواخر قرن نوزدهم نخستین کنگره سازمان جهانی صهیونیسم در سوییس توسط «تئودور هرتزل»1 پایه‌ریزی شد تا مقدمات ایجاد دولتی یهودی را فراهم آورد.
حدود 40 سال بعد یعنی در سال 1936 در شهر ژنو با فاصله‌ای 253 کیلومتری از بازل به‌عنوان محل نخستین گردهمایی کنگره جهانی صهیونیست‌ها تشکلی دیگر با عنوان «کنگره جهانی یهودیان» (WJC) تشکیل شد تا زیر تابلوی یک سازمان مردم‌نهاد با شعار تکثرگرایی دینی، گفت‌وگو با پیروان دیگر مذاهب و جلوگیری از نقض حقوق یهودیان سراسر جهان، کارویژه پیشبرد اهداف صهیونیستی را در کنار دیگر تشکل‌های همسو به انجام رساند.
با وجود اینکه دفتر مرکزی این سازمان در نیویورک قرار دارد، فعالیت آن گستره‌ای جهانی دارد و گردهمایی‌های منظم آن در شهرهای مختلف جهان برگزار می‌شود. بسیاری از آگاهان، این تشکیلات تحت رهبری «رونالد لاودر»2 را از بازوهای صهیونیسم جهانی به شمار می‌آورند. گفتنی است چند ماه پیش یعنی در مارس 2014 یکی از مهم‌ترین اجلاس دوره‌ای این کنگره در پاریس برگزار شد.
مهم‌ترین زیرشاخه کنگره جهانی یهودیان در فرانسه «سازمان جامعه یهودیان فرانسه» (CRIF) است که ریاست آن را «راجر کوکرمان»3 برعهده دارد. آگاهان از این سازمان به‌عنوان یکی از قدرتمندترین و ذی‌نفوذترین تشکیلات اروپایی صهیونیسم یاد می‌کنند که با ارتباطات گسترده با موساد، سرویس‌های امنیتی فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی و نیز دولت پاریس نقشی محوری در تحولات این کشور دارد.
یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های این تشکیلات پیشبرد اهداف اسلام‌ستیزانه از طریق گسترش اسلام‌هراسی و ایجاد تنگناهای روزافزون برایمیلیون‌ها مسلمان فرانسوی است. در زمینه میزان نفوذ این تشکیلات در فرانسه می‌توان گفت سازمان جامعه یهودیان فرانسه حتی در میان راستگرایان افراطی چون «جبهه ملی فرانسه» نیز دارای اهرم‌های اثرگذاری است.
جبهه ملی فرانسه سال‌هاست داعیه‌دار شعارهای ملی‌گرایی افراطی و مقابله با مهاجران و غیرفرانسوی‌ها بویژه مسلمانان است. «ژان ماری لوپن» سیاستمدار راستگرای فرانسوی سال‌ها رهبری این حزب را برعهده داشت تا اینکه سال 2011 رهبری جبهه ملی را به دخترش «مارین لوپن» واگذار و به رهبری معنوی و افتخاری این حزب راستگرا اکتفا کرد. با وجود جایگاه ویژه ژان ماری لوپن در جبهه ملی، اعلان و تکرار برخی مواضع ضدصهیونیستی نظیر انکارهولوکاست سبب شد وی اواخر مردادماه امسال توسط دخترش از حزب اخراج شود؛ رخدادی که به باور ناظران بزرگ‌ترین نمود قدرت لابی‌ها و تشکیلات یهودی و در واقع صهیونیستی در فرانسه بود.
سازمان جامعه یهودیان فرانسه تشکیلاتی است که حتی برای خود شاخه امنیتی با عنوان «اس‌پی‌سی‌جی» تعریف کرده و در سطحی گسترده فعالیت دارد؛ فعالیت‌هایی که سبب شد پس از رخدادهای تروریستی پاریس برخی از این تشکیلات به‌عنوان نهادی مطلع از زمان و مکان اقدامات تروریستی 22 آبان یاد کنند.
در همین رابطه افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) زوایای دیگری را از اقدامات گروه‌ها و تشکیلات صهیونیستی در فرانسه می‌نمایاند. اسنودن اواخر دی‌ماه پارسال در گفت‌وگو با روزنامه روسی «کامرسانت» با اشاره به ناخرسندی شدید رهبران تل‌آویو از مهاجرت معکوس یهودیان از سرزمین‌های اشغالی تصریح کرد از سال‌های پیش تاکنون تشکیلات صهیونیستی در غرب بویژه در فرانسه بنا به خواست مقام‌های رژیم اشغالگر قدس پروسه‌هایی نظیر انتشار تصاویر موهن پیامبر اسلام را آغاز کرده‌اند تا فضایی ستیزه‌جویانه ضدیهودیان ساکن اروپا به راه اندازند و آنان را به زندگی در اسرائیل وادار کنند. یکی از پیامدهای این اقدامات حمله پارسال داعش به دفتر نشریه فکاهی «شارلی ابدو» و فروشگاه یهودیان در فرانسه بود.
البته این دست اقدامات با اهدافی چون گسترش اسلام‌هراسی و نمایش مظلومیت و نقض حقوق یهودیان تحت عنوان «آنتی‌سمیتیزم» تنها محدود به کشوری چون فرانسه نیست و می‌توان ردپای صهیونیست‌ها را در سراسر جهان مشاهده کرد. از جمله می‌توان به تحولات کشور همسایه فرانسه یعنی آلمان اشاره کرد که در آن جنبشی چون «پگیدا»4 دستورکار مقابله با مسلمانان را به طور ویژه دنبال می‌کند و در قامت مزدور صهیونیست‌ها بدون هیچ ابایی از خواسته‌هایی ضدانسانی چون انتقال مسلمانان این کشور به اردوگاه‌های نازی سخن می‌گوید.
در مجموع باید عرصه جهانی را جغرافیایی نامحدود برای شکل‌گیری مثلث شوم صهیونیسم، تروریسم و اسلام‌ستیزی دانست که هر آن می‌تواند رخدادهایی چون فجایع تروریستی پاریس را به بار آورد. به این ترتیب در ریشه‌یابی چنین رخدادهایی گروه‌هایی چون داعش را باید کارگزار دهشتگرانی دانست که نه در رقه و موصل بلکه در تل‌آویو، واشنگتن، پاریس و... استقرار یافته‌اند.
..........................................................................................
پی‌نوشت
1- تئودور هرتزل (Theodor Herzl) یهودی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اتریشی که با شعار ایجاد خانه‌ای برای یهودیان جهان، سال ۱۸۹۷ میلادی کنگره جهانی صهیونیسم را بنیان نهاد و پدر صهیونیسم سیاسی لقب گرفت.
2- رونالد استیفن لاودر (Ronald S Lauder) میلیاردر یهودی آمریکایی از حزب جمهوری‌خواه که از سال 2007 رهبری کنگره جهانی یهودیان را برعهده دارد.
3- Roger Cukierman
 4 - پگیدا مخفف جنبشی با عنوان اروپاییان میهن‌پرست علیه اسلامی شدن غرب است که اکتبر 2014 در درسدن آلمان شکل گرفت. پگیدا تحت رهبری چهره‌های افراطی چون «لوتز باخمن» تقابل جدی و خشن با مسلمانان را دنبال می‌کند.

تهران- ایرنا- ظهور و فعالیت صرف احزاب در زمان انتخابات دردی را از جامعه و کشور دوا نمی کند؛ تشکل های شناسنامه دار باید در تمام مراحل، از مسوولیت ، نظارت و پاسخگویی در ارکان قدرت برخوردار و به آن ملزم باشند تا مشارکت مردم در قدرت تحقق بیشتری یابد.

به گزارش ایرنا ، امیر محبیان ، دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی ، آذر منصوری ، عضو شورای مرکز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و علی دشتی ، استاد دانشگاه وعضو هیات علمی دانشکده علوم قضایی با حضور در میزگرد ایرنا به نقش و تاثیرگذاری احزاب در انتخابات پرداختند.
دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی در این باره گفت :همواره در آستانه برگزاری انتخابات موضوع مشارکت حداکثری افزایش می یابد و بعد از آنکه انتخابات برگزار شد اثری از این موضوعات نیست .
محبیان افزود: گاهی به این صورت است که مشارکت مردم در عرصه انتخابات و بالارفتن حضور مردم را نشانگر میزان مردمسالاری تلقی می کنند و برای اینکه به دنیا اعلام کنیم مردمسالار هستیم، به این میزان مشارکت نیاز داریم که به نظر هدفی سطحی و انفعالی است.
وی اظهارداشت: نباید وجهه خود را از میزان مشارکت پیدا کنیم؛ مشارکت مردم محصول طبیعی یکسری از رخدادها است و مشارکت نمی تواند دلیل دموکراتیک بودن یک دولت باشد.

** مشارکت در کنار پدیده رقابت معنا دارد
دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی با بیان اینکه مشارکت در کنار پدیده رقابت معنا پیدا می کند ، ادامه داد: مشارکت محصول است نه علت و آنچه مهم است باید رقابت به نتیجه ختم شود؛ بنابراین هدفی مطلوب است که باعث پیشرفت جامعه شود .
محبیان با بیان اینکه باید توجه شود که مشارکت به چه نحوی بدست می اید ، گفت : در یک فضای بسته مردم احساس اثر بخشی برای آراء خود نخواهند داشت و مشارکت را صوری و نمایشی تلقی خواهند کرد.
وی افزود: کسانی که می خواهند در مشارکت این اطمینان را به مردم بدهند که حضور آنها در صحنه سیاسی حضوری اثر بخش است و مردم بازیگران مطلق سناریوهای نوشته شده نیستند، باید فضای انتخابات از حالت نمایشی خارج شود.
دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی گفت: صحنه سیاسی شباهت زیادی به صحنه اقتصادی دارد و همانطور که در صحنه اقتصادی برای دادن انگیزه باید خصوصی سازی صورت گیرد احزاب در این بخش نقش موثری در آگاه سازی وساماندهی مردم دارند .

** احزاب دولت ساخته مانع رقابت هستند
محبیان با اشاره به اینکه در حوزه سیاست نیز همانند حوزه اقتصاد بازاریابی سیاسی باید داشت تا گروهها سهمی از گرایشهای جامعه را به سمت خود جذب کنند، افزود: چون بازار سیاست خصوصی نیست و اساس آن دولتی است پس احزاب برای ورود به مشارکت افزایشی با جریان هایی مواجه می شوند که به جای اینکه در صحنه طبیعی رشد کنند دولت ساخته هستند .
وی اظهارداشت:در این شرایط دولتهایی که بوجود می ایند با استفاده از شرایط رانت اطلاعاتی ، مالی و قدرت و تبلیغی جایگاهی را پیدا می کنند که به عنوان عناصر تاثیر گذار در فضای به ظاهر رقابتی حضور می یابند اما رقابیتی که بخش طبیعی خصوصی سیاسی امکان رقابت را ندارد.
محبیان اضافه کرد: نتیجه اینست که وقتی به احزاب موجود می نگریم احزاب آنها تشکل هایی هستند که بوجود آورنده آنها یک صاحب قدرتی به دلیل رسیدن به قدرت و ادامه نفوذ آن در صحنه سیاسی تضمین شده است .
وی با بیان اینکه این احزاب حفظ قدرت هستند نه احزاب کسب قدرت که براساس یک برنامه بوجود آمده باشند، افزود:چون بازار سیاست خصوصی نیست محصول آن یک رقابت واقعی نخواهد بود .
محبیان با بیان اینکه نقش مشارکت افزایی موضوعی است که در ایام انتخابات مطرح می شود و نگاه ابزارانگارانه به احزاب است ، گفت: از طرف دیگر تعریف دقیقی نداریم که چرا فردی که کاندیدا و بعد انتخاب می شود خود را تابعی از حزب نمی داند که جواب اینست که قیدی برای فرد وجود ندارد.

** سکه احزاب نزد قانون اعتباری ندارد
دبیرکل حزب نواندیشان ایران اسلامی اظهارداشت: اگرچه احزاب به عنوان شخصیت حقوقی مسئولیت دارند ولی تنها هزینه می پردازند و سکه احزاب نزد قانون اعتباری ندارد؛ بنابراین مردم به شخص رای می دهند .
محبیان گفت: احزاب به محض رسیدن به قدرت نردبان قدرت را کنار می زنند؛ بنابراین حزب در ادامه تثبیت قدرت نقشی ندارد و شخص بعد از رسیدن به قدرت انتخاب خود را برآمده صرفا از رای مردم می داند و نقش احزاب را توجه نمی کند .
وی با اشاره به اینکه افراد تصمیم گیر در حوزه سیاسی چگونه به منشاء تاثیر تبدیل می شوند، اظهارداشت:وقتی چند نفر در فرآیند انتخاباتی کاندیدا می شوند، بعد از شکست ، دیگر خود را جزء رهبران تلقی می کنند و بعد برای تصمیم گیری همان شکست خورده ها و طغیان کننده ها هستند که به جای تنبیه، تصمیم می گیرند و این از مشکلات احزاب است .
دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی اضافه کرد: وقتی فرد چهره می شود نشان می دهد که احزاب حول محور اشخاص می گردند وشخصیت حقوقی جایگاه شخصیت حقیقی را ندارد؛ بنابراین برخورد صوری وسطحی برای حل مسئله در تنظیم استفاده ابزاری از احزاب نیازمند نگاه جدی تری است.

** باید به مشارکت بعد از انتخابات احزاب توجه شود
علی دشتی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم قضایی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این باره گفت : کلید واژه جمهوری اسلامی ایران مشارکت است ودر اصول قانون اساسی اتکاء به آراء عمومی به صراحت قید شده است.
وی افزود: مشارکت اگر آگاهانه ، هدفمند و ساختارمندانه باشد نتیجه بخش خواهد بود و مشارکتی که در خصوص احزاب مورد توجه است مشارکت بعد از انتخاب شدن افراد است و مفهوم دموکراسی در دموکراسی مفهومی نمود پیدا می کند .
این استاد دانشگاه حقوق اظهارداشت: متاسفانه بعد از انتخابات ها حلقه ارتباطی احزاب و مردم تعطیل می شود و مردم نیز صرفا به رای دادن اکتفا می کنند وهیچ ابزاری نیز برای نظارت کاندیداهای منتخب در جهت پاسخگویی نیست.
دشتی گفت: در قانون اساسی وظایف همه ارکان بخصوص احزاب بیان شده است؛ بنابراین باید به حزب به عنوان اساس انتخابات بنگریم که می تواند نقش نظارتی بر عملکرد نمایندگان داشته باشد .
وی با اشاره به اینکه از وظایف حکومت ایجاد احساس مشارکت بین مردم است ، افزود : باید مشارکت سطحی به مشارکت آگاهانه تبدیل شود و نتیجه مشارکتی که آگاهانه باشد، به یک مشارکت ساختارمندانه تبدیل خواهد شد.
استاد دانشگاه خاطر نشان کرد:مفاهیم عالی در قانون داریم که در زمان تبدیل به قوانین عادی به عکس خود تبدیل شده اند وبرخی رویه ها وجود دارد که به دلیل نبود پلان اجرایی، خلاف اهداف قانون اساسی است.
دشتی افزود: تصویب اصلاح ساختاری قوانین انتخاباتی در مجلس شورای اسلامی که خودشان می خواهند از آن استفاده کنند ضعف است بنابراین مشکل جدی ما مشخص نبودن ابعاد مفاهیمی مثل حزب، تشکل و مشارکت با تقنین مناسب است .

** باید به سمت پاسخگو کردن احزاب حرکت کنیم
آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز در این باره گفت: مشکل اصلی در کشور، توسعه است واین چرخ می لنگد واز توازن برخوردار نیست و آحاد جامعه از ظرفیت برابر برخوردار نیستند .
وی با اشاره به اینکه باید به دلایل عدم حضور موثر احزاب در مقاطع انتخابات پرداخت، گفت: چرا به رغم 36 سال از انقلاب اسلامی که با شعار استقلال ، آزادی وجمهوری اسلامی برسر کارآمد و می بایست نظامی مبتنی بر مردمسالاری سازگار با دین عرضه کند همچنان در هر انتخابات نگران حرکت های پوپولیستی هستیم .
وی افزود: چه کنیم ظرفیت انتخابات به سمت پاسخگویی بیشتر و عملکرد مطلوبتر پیش برود. از الزامات جوامع آزاد، احزاب هستند یعنی اصلاحات در نهادهای منتخب وارکان قدرت باید جریان سازی شود و احزاب، عاملان اصلاحات هستند.
منصوری با بیان اینکه کسب قدرت نقش طبیعی احزاب است ، گفت: باید برای حرکت در جهت توسعه سیاسی و پاسخگو کردن احزاب با استفاده از قانون گام برداشت .
وی افزود: با وجود موانع ، محدودیت ها وامکانات واقتضائات کشور در خصوص احزاب اظهار نظر کنیم ونسبت به احزاب دولت ساخته باید آسیب شناسی کرد که چرا قدرت در کشور همواره در برابر شکل گیری و تقویت سامانه های اجتماعی که می تواند افراد جامعه را متشکل کند مقاومت وجود دارد .
منصوری گفت : زمانی می توانیم ادعای ساختار دموکراتیک کنیم که نهاد دولت و ملت که احزاب نقش اساسی دارند شکل بگیرد در غیر اینصورت با این موج سواری ها مواجه خواهیم بود .

*** احساس امنیت لازمه حضور در تشکلها واحزاب است
وی درباره اینکه برای رسیدن به این شرایط احزاب نیز باید هزینه ای پرداخت کنند، گفت: ترس نهادهای قدرت از حضور موثر احزاب در بزنگاه های انتخاباتی این نگرانی سبب افزایش هزینه کار حزبی می شود بخصوص وقتی نگاه انتقادی هم داشته باشد .
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به اینکه غیر از دبیر کل و رهبر احزاب ، از دیگر اعضای احزاب حضور چندانی دیده نمی شود، افزود: متاسفانه به نظر می رسد برنامه روشنی برای پرورش نیروهای حزبی وجود ندارد واز طرفی وقتی هزینه کار سیاسی و حضور در یک حزب بالامی رود که بخشهای دیگر زندگی افراد را مختل می کند و افراد از آن عبور می کنند.
منصوری اضافه کرد: افراد وقتی احساس امنیت در حضور یک حزب را نداشته باشند جذب آن نخواهند شد وتازمانی که قانون احزاب به سمتی شکل گیری نظام پارلمانتاریستی نرود همچنان با این مسائل مواجه خواهیم بود .
وی گفت : تازمانی که نقش احزاب تا پای صندوق های رای باشد و مشارکتی در تصمیم گیری و تصمیم سازی وجود نداشته باشد مانعی برای شکل گیری احزاب موثر خواهد بود .
منصوری خاطر نشان کرد: امروز در شرایطی هستیم که بخش قابل توجهی از کنشگران سیاسی با حضور در حزب، هویت سیاسی تعریف کنند که نقطه مثبتی است وباید تلاش شود این تفکر ترویج و جریان سازی شود .
منصوری تصریح کرد: به رغم اینکه انقلاب برآمده از آرای مردم است ولی به قانون احزاب نگاه سلبی شده است و این نگاه سبب شده تا امنیت را از افراد برای مشارکت در ثبت حزب سلب کند .
وی با بیان اینکه اگر با توجه به همین قانون احزاب به جریانات سیاسی به عنوان فرصت نگاه شود در مشارکت تاثیرگذار خواهند بود، افزود:احزاب سیاسی باید از هویت و شناسنامه برخوردار باشند در غیر این صورت در بزنگاه های انتخابات جریاناتی ظهور می کنند که به دنبال موج سورای هستند و پاسخگوی مطالبات مردم نیز نخواهند بود .

** احزاب برای دادن هزینه باید از ابزار لازم برخوردار باشند
عضو هیات علمی دانشگاه علوم قضایی نیز در باره هزینه احزاب برای حضور موثر در صحنه سیاسی گفت: ابتدا باید بررسی کنیم ورود به یک حزب خوب است یا بد و یا اینکه باید افتخار کنیم که جزء حزب یا گروهی هستیم یا نیستیم .
دشتی افزود: آیا در اندیشه سیاسی و حکومتگران موافق حزب هستند یا نیستند. در اینجا به مبنای دموکراسی که به چرخش قدرت فکر می کند خواهیم رسید ولی چون در نوبتی بودن قدرت ابهام وجود دارد عضو حزب شدن را با ابهام جدی مواجه می کند و اقدامات حزبی شدن، به عمل نمی رسد .
این استاد دانشگاه گفت : هزینه دادن، امنیت می خواهد؛ وقتی در کشور جرم سیاسی حل نشده، چگونه هزینه راباید قبول کرد. در دنیا انگیزه شرافتمندانه در نظر گرفته شده و مفاهیم سیاسی و حقوقی را با هم مرتبط می بینند واگر فردی برای مصالح جامعه می جنگد تابع جرم سیاسی می شود و برای آن تضمین سیاسی قائل هستند .
دشتی اضافه کرد: قانون اساسی به صراحت تحزب و مشارکت مردم را در تعیین سرنوشت به رسمیت شناخته است ولی متاسفانه برخی از آن برداشت درستی ندارند و حزب و کار سیاسی را شرافتمندانه نمی دانند.
وی گفت: حزبی که ابزار لازم را ندارد نمی توان از آن توقع هزینه سیاسی داشت و از الزامات احزاب داشتن مطبوعات و اجازه حرف زدن آزادانه است. به گفته این استاد دانشگاه، در جوامع امروز معنای حکومت وحکمرانی به حکم روایی تغییر یافته است و وظیفه حکومت ایجاد امنیت روانی ، اجتماعی و حقوقی برای مشارکت آحاد جامعه است .
دشتی افزود: متاسفانه برخی احزاب و گروهها مانند شرکتهای سهامی هستند که تنها در زمان انتخابات ها ظاهر می شوند.

*** اجرای قانون در روند انتخابات بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد
عضو شورای حزب اتحاد ملت ایران اسلامی درباره نقش دستگاه های اجرایی ونظارتی در مشارکت حداکثری گفت:قانون اساسی برگرفته ازآرمانهای انقلاب اسلامی است و چنانچه تلاش شود بدون تنازل در کشور اجراشود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
منصوری افزود: در بحث انتخابات هرجا قانون بیشتر ملاک عمل قرار گرفته شاهد شکل گیری و انتخاب آزاد تر دیدگاه ها وسلایق بودیم ولی در جاهایی که محدودیت بوده، حلقه انتخاب تنگ تر شده است.
وی اضافه کرد: بنابراین اگر قانون با تاکیدی که بر اجرای بدون تنازل وجود دارد، اجراشود و همه تمکین کنند شاهد شکل گیری رفتارهای فراقانونی که در صدد اعمال سلیقه در انتخاب افراد هستند، نخواهیم بود .

*** همه نهادها باید مطابق قانون عمل کنند
دشتی درباره نقش دستگاه های اجرایی ونظارتی در مشارکت حداکثری مردم گفت : صرف نظر از نحوه تعامل برخی نهادها، معتقدم قانون داریم و نهادها باید بر مبنای قانون پایبند باشند و مواردی را مطرح کنند که با مستندات مطابقت داشته باشد .
وی افزود: مفهوم پاسخگویی یعنی اینکه مجلس به مردم و رییس جمهور به مجلس پاسخگوست ولی در برخی قوانین در طی سالیان سال به دلیل انحرافات و عدم درک صحیح، این مفهوم لحاظ نشده است؛ در حالی که این از اصول مردمسالاری و جمهوری است.
دبیرکل جمعیت نواندیشان ایران اسلامی در ادامه با بیان اینکه وابستگی دولت به نفت نیز از شاخص های مد نظر در مشارکت مردم است ، گفت: احزاب حافظ دموکراسی و دموکراسی مولد اقتصاد است .
محبیان افزود:وقتی حکومت منبع مالی خود را از مردم نمی گیرد نیازی به پاسخگویی نخواهد داشت، بنابراین در جوامعی که دولت نیازی به مالیات ندارد نباید انتظار دموکراسی داشته باشیم چون چشم احزاب نیز بر درآمد پدرخوانده ای به نام دولت است .
وی با اشاره به اینکه کاهش قیمت نفت دولت را در مسیر توجه به موضوع مالیات حرکت خواهد داد ، افزود: بنابراین شکل گیری دموکراسی می تواند با بالانس درآمد دولت بین نفت و مالیات بوجود اید که بزودی چنین خواهد شد.

*** ارتباط مشارکت با موضوع نفت بحثی انحرافی است
استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این باره گفت : متاسفانه با یک انضباط مالی در دولتها مواجه نیستیم ، اگر برای پول نفت قواعدی باشد، پایه پولی دولت را می توان به عنوان مقدمه مردمسالاری دانست ولی علت العلل عدم مشارکت را نمی توان به نفت ربط داد.
دشتی تصریح کرد: بستن موضوع مشارکت به نفت ، مسیری انحرافی است .

** شفافیت و گردش آزاد اطلاعات از الزامات جوامع دموکراتیک
عضو شورای مرکز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز در این خصوص گفت : وقتی نفت بشکه ای 120 دلار در دولت گذشته فروخته شد، به اعتقاد کارشناسان فرصت خوبی برای تقویت زیرساختهای اقتصادی ورسیدن به برنامه چشم انداز بوجود آورده بود که اگر با شفافیت وگردش آزاد اطلاعات همراه بود شاهد چنین فسادهایی نبودیم .
منصوری افزود: غلبه فضای امنیتی و نبود گردش آزاد اطلاعات در دولت گذشته سبب این شد که امروز شاهد لایه های پپدا و پنهان فساد باشیم .
وی اضافه کرد: اینکه کاهش قیمت نفت و افزایش مالیات منجر به مشارکت شود، جای نقد و تامل دارد ولی دلیل اصلی رعایت الزامات جامعه دموکراتیک است .

کد خبر: 81747027 (4852921) | تاریخ خبر: 13/06/1394 | ساعت: 9:18|

به گزارش روابط عمومی پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محدی ،‌به نقل ازخبرنگار اجتماعی دفاع پرس در گفتگو با دکتر مجید ابهری : با توجه به پژوهش های انجام شده در زمینه نرم افزارهای تلفن همراه، همانند بسیاری از فناوری های سایبری، در این زمینه نیز آموزش های لازم به جامعه ارائه نشده و زیر ساخت های فکری مناسبی برای ارتقا فرهنگ استقاده درست از این ابزار ها ایجاد نشده است.

به گزارش روابط عمومی پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محمدی از هشدار وزیر اقتصاد درباره وقوع بیکاری بزرگ تا تاکید وزیر ارتباطات بر تمرکز دولت برای حل مشکل اشتغال به عنوان بزرگترین معضل پیش روی دولت گرفته تا سخنان اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور درباره اشتغال؛ در طول بیش از یکسال گذشته از زمان فعالیت دولت تدبیر و امید موارد بسیاری درباره بیکاری عنوان شده است.

ایسنا - الناز دادمهر :

معضل پیری جمعیت و کمبود نیروی جوان از مهم‌ترین آسیب‌هایی است که جوامع امروزی به آن دچار شده‌اند، ولی با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ازدیاد جمعیت کشور و سیاست‌های ترغیبی نظام در امر ازدواج و تشکیل خانواده، توجه به معیارها و پایه‌های استحکام نهاد خانواده و تقویت عوامل مربوط به آن امری ضروری به شمار می‌رود.

زادهٔ ۶ مارس ۱۹۲۷ در دهکدهٔ آرکاتاکا درمنطقهٔ سانتامارا در کلمبیا درگذشته ۱۷ آوریل ۲۰۱۴

رمان‌نویس، نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود. او بین مردم کشورهای آمریکای لاتین با نام گابو یا گابیتو مشهور بود و پس از درگیری با رییس دولت کلمبیا و تحت تعقیب قرار گرفتنش در مکزیک زندگی می‌کرد. مارکزٍ برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲ را بیش از سایر آثارش به خاطر رمان صد سال تنهایی چاپ ۱۹۶۷ می‌شناسند که یکی از پر فروش ترین کتابهای جهان است.

دکتر فریدون عزیزی با اشاره به اینکه عمده فعالیت‌های پژوهشکده متابولیسم و غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر روی مسائل مربوط به دیابت و چاقی و پیامدهای آن برای بیماران قلبی – عروقی و بروز سکته‌های مغزی و قلبی متمرکز است، گفت: در همین راستا در شرق تهران تحقیقاتی تحت عنوان «مطالعه قند و لیپید تهران» در حال انجام است

وی در ادامه گفت: حدود 15 سال است که مطالعه قند ولیپید تهران در جریان است و ما این جمعیت را هر سه سال یک بار بررسی کرده و بدین ترتیب روند مشکلات و بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چربی، فشار خون و چاقی را در آنها پیگیری می‌کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن ابراز امیدواری نسبت به نتیجه بخش بودن این تحقیقات و بهره برداری از آن در برنامه‌های مراقبتی و بهداشتی کشور اظهار کرد: این مطالعات ارزنده، نشانگر روشهای کاهش دیابت و مشکلات قلبی- عروقی و بیماری‌­هایی است که امروزه سبب مرگ و میر و از کارافتادگی بسیاری از انسان‌ها می‌شود.

این چهره ماندگار علوم پزشکی کشور هشدار داد: چاقی در کودکان و نوجوانان زمینه ساز بروز دیابت و فشار خون در سنین نوجوانی و بین 30-20 سالگی است که زمینه را برای وقوع بیمارهای قلبی- عروقی، سکته و مرگ زودرس مهیا می‌کند.