پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محمدی - روز خبرنگار از نگاه حسین خان محمدی
زندگی نامه حسین خان محمدی عضو شورای نسیم شهر
phoca_thumb(1) phoca_thumb(2) phoca_thumb(3) phoca_thumb(4) phoca_thumb(5) phoca_thumb(6) phoca_thumb(7) phoca_thumb(8) phoca_thumb(0)

سخن اول

IMAGE
به مناسبت نهم اردیبهشت روز شوراها

حسین خانمحمدی عضو شورای اسلامی و رئیس اتاق فکر به مناسبت روز شورای اسلامی گفت :

پربازدیدترین اخبار

آرشیو

سامانه پیامکی دریافت انتقادات و پیشنهادات

10009121240336

آمار کاربران سایت

امروز5
دیروز17
این هفته31
این ماه462
مجموع24138

آی پی بازدیدکنندگان : 34.228.185.211
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 11:23

با رسیدن 17 مرداد ماه و سالگرد خبرنگار شهید محمود صارمی ، روزی را ارج می نهیم که هزاران صارمی پرچم رسالت خبرنگاری را برافراشته و اینبار در جبهه ای بس مهمتر و در پشت مرزهای شیشه ای با مهمات ذهن و قلم و پشتکار و در حوزه ارتباطات ،‌نقش خطیر خود را ایفا می کنند.

در کهکشان لایتناهی مارشال مک لوهان که خیلی زودتر از تصور وی شکل گرفت ، خبرنگاران بفرموده رهبر فرزانه انقلاب افسران جنگ نرم هستند که با هوش و ذکاوت و تیزبینی وقلم توانای خود پادزهر حملات زهرآگین غول های رسانه ای غرب و استکبار جهانی را خنثی کنند.

اینجانب به زعم خود و به عنوان کهنه سرباز دیروز جبهه های نبرد حق علیه باطل ،‌با حرفه خبرنگاری و تاریخچه آن ،‌اهداف ، سبک های خبرنگاری اعم از خبر و انواع آن ، منابع خبر ، گزارش و انواع آن ،‌ارزشهای خبری ، عناصر خبر ،‌ویژگیهای یک خبر خوب و همچنین رسانه و انواع آن ، جایگاه خبرنگار و رسانه در میان علوم انسانی ،‌قانون مطبوعات و رسانه ، اخلاق خبرنگاری و ... تا حدودی آشنا هستم و اما چند نکته در خصوص شما عزیزان عرض می کنم :

1 – جایگاه خبرنگار ، دارای شأن و منزلت والایی است ،‌آنقدر والا که خداوند جان و خرد هم برای ارسال خبر ، خبرنگار برگزید و جبریل امین اولین خبررسان و خبرنگار محسوب می شود.

2 – مورد دیگر اینکه حضرت زینب کبری سلام الله علیها بعد از حادثه جانسوز دهم محرم الحرام سال 61 هجری ، پیام رسای خویش را از دشت خونین کربلا برای آزادگان جهان ابلاغ نمود و آن حادثه عظیم را برای همیشه در تاریخ بشریت زنده نگاه داشت.

3 – به این موضوع توجه کنیم که حضرت امام خمینی ( ره ) ، انقلاب کردند و رزمندگان غیور اسلام در هشت سال دفاع مقدس در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و در نهایت عده کثیری شهید شدند و عده کثیر دیگری جانباز .

ولی مسئله مهمتر حفظ آن ارزشها ، حفظ راه امام و شهداء است و به نظر بنده این رسالت همه انسانهای آزاده و بالاخص خبرنگاران و اصحاب رسانه است که بس رسالت خطیر و سنگینی است .

4 – وظیفه یا مورد چهارم اینکه خبرنگاران مسلمان و انقلابی ما باید در برابر جریان رسانه های سلطه با قدرت عمل بیشتری وارد شوند. بهر حال 17 مرداد بهانه ایست برای یادآوری و تجدید عهد با آرمان ها و رسالت مبتنی بر اسلام عزیز .

و روز خبرنگار نیز بهانه ایست که با وظایف رسانه ها بیشتر آشنا شده و برای رسانه ای نمودن صدای انقلاب اسلامی و با تجهیز بیشتر به علم و ابزار روز آماده تر باشیم.

5 – نکته پنجم اینکه ما یک زمان برای خاموش کردن آتش دشمن باید با شلیک متقابل و آتش به آتش مقابله کنیم . اما آتش و جنگ امروز ، دشمن رسانه ای است و ما هم باید با مسلح شدن به رسانه ای قوی جواب دشمن را دندان شکن بدهیم.

6 – خبرنگاران باید اعتبار خودشان را با صداقت و پرداختن به واقعیت ها و پرهیز از مسائل حاشیه ای حفظ نموده و مواردی را که در واقع فاقد ارزش خبری است و صرفا و بعضا جهت خالی نبودن موضوع طرح گشته و یا اصلا جز خبرهای سوخته و فاقد ارزش و اعتبار خبری است را کنار گذاشته تا ارزش و اعتبار مطبوعات و رسانه اشان حفظ گشته و زیر سؤال نرود.

همانطور که رهبر فرزانه انقلاب مطبوعات را يك پديده‏ ي ضروري و لازم و اجتناب‏ناپذير براي جوامع مختلف مي‏دانندو براي مطبوعات سه وظيفه  مهم قائل گشته اند: ۱- نقد و نظارت. ۲- اطلاع رساني صادقانه و شفاف. ۳- طرح و تبادل آراء و افكار در جامعه ، بنابراین از خبرنگاران عزیز این انتظار وجود دارد تا با تکیه بر نقاط قوت و نه صرفا نقاط ضعف ، تهدید ها را تبدیل به فرصت کنند و این به نوبه خود امر خطیری است که کمتر در توان افراد غیر رسانه ای است.

بنده با حرفه شما عزیزان آشنا هستم و مظلومیت شما را نیز عمیقا درک می کنم و همگان نیز به این مسئله اذعان دارند که خبرنگاران ایران اسلامی چه در دوره هشت سال دفاع مقدس و چه پس از آن با از جان گذشتگی خود در نگارش واقعیات و دفاع از آزادگی و اسلام سنگ تمام گذاشته  و می گذارند. و خبرنگار شهید صارمی از جمله خبرنگاران پرتلاش و آزاده ای بود که با حضور در خطرناکترین میدان ها ترسی به دل راه نداده و به رسالت خویش تا آخر وفادار ماند.

این خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 1377 به همراه 8 نفر از اعای کنسولگری ایران در مزار شریف توسط نیروهای تکفیری طالبان به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

در انتهای عرایضم اذعان می کنم که هر مسئول و مدیری ، در هر جایگاه و مقامی ، اگر نگاه مثبت به جایگاه رفیع خبرنگاری و خبرنگاران داشته باشند در حقیقت به رکن چهارم دموکراسی یعنی مطبوعات جامه عمل پوشانده و در حقیقت نظارت مردم بر دولت را رقم خواهند زد.

اگر همانند یک خبرنگار شرایط افراد و جامعه را خوب بشناسند ، قطعا تبعات مثبت و منفی یک خبر را قبل از نشر آن تجزیه و تحلیل خواهند کرد . چراکه خبر نوعی حرف زدن  است و این حرف تا لحظه ابراز نشدن در اختیار شماست و زمانی که به زبان آمد از اختیار و کف شما خارج خواهد شد و اگر حرف یا خبری نسنجیده منتشر شود عواقب آن با گوینده آن است و سفارش اکید به تعامل مثبت مسئولین و خبرنگاران رسانه دارم.

اینجانب در پایان ضمن گرامیداشت مقام شامخ شهید صارمی و همراهان شهیدش  روز خبرنگار را به همه عزیزان خبرنگار اعم از رسانه های دیداری ، شنیداری ؤ مکتوب و به اصحاب رسانه تبریک و تهنیت عرض نموده و در جهت رسیدن این عزیزان به حقوق حقه خود و جایگاه رفیعشان در شهرستان سعی و تلاش خودم را بکار خواهم بست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید