پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محمدی - به مناسبت نهم اردیبهشت روز شوراها
زندگی نامه حسین خان محمدی عضو شورای نسیم شهر
phoca_thumb(1) phoca_thumb(2) phoca_thumb(3) phoca_thumb(4) phoca_thumb(5) phoca_thumb(6) phoca_thumb(7) phoca_thumb(8) phoca_thumb(0)

سخن اول

IMAGE
به مناسبت نهم اردیبهشت روز شوراها

حسین خانمحمدی عضو شورای اسلامی و رئیس اتاق فکر به مناسبت روز شورای اسلامی گفت :

پربازدیدترین اخبار

آرشیو

سامانه پیامکی دریافت انتقادات و پیشنهادات

10009121240336

آمار کاربران سایت

امروز9
دیروز9
این هفته87
این ماه357
مجموع23583

آی پی بازدیدکنندگان : 54.234.227.202
Unknown ? Unknown Sat 25 May 2019 13:05

حسین خانمحمدی عضو شورای اسلامی و رئیس اتاق فکر به مناسبت روز شورای اسلامی گفت :

 اگر بخواهیم اهمیت شورا و مشورت را در جامعه مورد بررسی قرار دهیم :

1- ابتداً باید منابع اولیه و اصلی آن بپردازیم و سپس ابعاد مختلف آن را مورد توجه قرار دهیم.

الف یکی از اصلی ترین منبع نهاد شورا قرآن کریم است که در چهار آیه درچهار سوره به آن پرداخته است از جمله:

آية ‌59  سوره آل عمران ، به پیامبر دستور می دهد در امور مسلمانان مشورت کند و آن را  از رموز پیروزی و موفقیت آن حضرت می داند.

ب- آیه 38 سوره شورا ،‌ و امرهم شورا بینهم

ج سوره بقره آية‌233 مصدقاً می فرماید اگر در مورد گرفتن کودک از شیر ، تصمیم دارید مشورت کنید در اینجا منظور مشورت با صاحبان نظرات است ضمن اینکه پدر و مادر علاقه عاطفی و زیادی به فرزندانشان دارند ولی خداوند تبارک و تعالی اجازه نمی دهد در امر تربیت و پرورش فرزندشان استبداد به خرج دهند بلکه با هم یا با دیگران مشورت کنند و بعد از مشورت آنچه مصلحت است تصمیم گیری نمایند.

د- سوره زمر آیه 18 بندگان خدا سخن را میشنوند و نیکوترین آن را پیروی می کنند.

از آیات فوق برداشت می کنیم امر مشورت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

2 منابع اصلی دیگر در خصوص شورا و مشاوره احادیث و روایات اسلامی است که از مسلمین خواسته است در امور از استبداد و تک روی پرهیز نموده و با دیگران مشورت نمایند در غیر اینصورت رای او بی ارزش بوده و موجب هلاکت و نابودی می گردد.

پیامبر اسلام (‌ ص ) 

یکی ا ز اسباب حیات جامعه مشورت است و ترک آنرا یکی از اسباب مرگ جامعه معرفی کرده است.

مشاوره موجب رشد اندیشه و تفکر در جامعه اسلامی و مشارکت مردم در سرنوشت  خویش ، سبب تحکیم پیوندهای اجتماعی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری و مشارکت در امور و از بین رفتن روحیه بی تفاوتی و انزواگرایی می گردد.

مهمترین جنبه رشد حکومت مردمی ،  بودن آن است که نقش پشتوانه را اجراء می کند و مردم با اعتبار یافتن و شرکت در امور ، نقش خود را می یابند.

و درقرآن کریم خطاب به پیامبر ( ص ) :

ای پیامبر ؛ مومنان که از تو پیروی می کنند برای حمایت تو کافی است و با کمک آنان می توانی به هدف خود نایل شوی  و لذا یکی از راههای مشارکت مردم در امور در قالب مشاوره با آنهاست و مشارکت در قالب مشورت پشتوانه ای بس عظیم هر نظام است .

و امیر المومنین:

هیچ پشتوانه ای مطمئن تر از مشورت نیست.

از این لحاظ که مشاوره با صاحب نظر و عاقلان باعث دریافت حقیقت و دوری از خطا و لغزش است.

و علی ( ع ) مشورت عین هدایت است و کسی که تنها به خودد اکتفا کند خویشتن را به خطر انداخته است.

جامعه ای که فاقد سنت مشورت است در تب و تاب خودمحوریها و خودسرایی ها می سوزد و دچار عدم تعادل می شود و لذا پیامبر اکرم ( ص ) :

هر کس تصمیم به اجرای کاری گیرد و سپس برای آن مشورت کند و انجام دهد به بهترین  را ه دست یافته است.

علی ( ع ) هرگاه عزم کاری کردی مشورت کن ،  مشورت کردن مایه پشت گرمی و رسیدن به حق و و دوری از خطا و لغزش  و درنتیجه دوری از ندامت و پشیمانی است.

از ابو هریره نقل شده است  که هیچکس را ندیدم که با اصحاب خود بیشتر از پیامبر اکرم ( ص ) مشورت نماید.

پیامبر اکرم ( ص ) د رجنگ بدر در سه مورد مشورت کرد:

1 درباره اصل جنگ با  اصحاب مشورت کرد.

2 -  در انتخاب و تعیین موضع نبرد با اصحاب مشورت کرد.

3 -  درباره اسیران جنگ بدر با اصحاب مشورت کرد.

در جنگ احد پیامبر ( ص ) شورایی تشکیل داد و نحوه برخورد با لشکر قریش  مشورت کرد و در نهایت برخلاف نظر  خود که خروج از مکه را نمی پسندید نظر آنها را قبول کرد که نظر به خروج از مکه را  داشتند.

د رجنگ احزاب :پیامبر ( ص ) برای مقابله با سپاه عظیم مشرکان در  دو مورد مشورت کرد:

اول :‌در کیفیت رویارویی با دشمن که سلمان فارسی در این جلسه پیشنهاد حفر خندق را داد و پیامبر رای او را پذیرفت و دستور حفر خندق را صادر کرد.

دوم قبایلی به انگیزه مادی در جنگ شرکت کرده بود که در قبال پرداخت یک سوم میوه های مدینه آنها صلح نماید.ولی پیامبر ( ص )  بعد از دریافت صلحنامه و امضاء آن با اصحاب مشورت کرد که سعد ابن معاذ و سعد ابن عباده نظر به در صلح دادند پیامبر نظر آنها را پذیرفت و به آن عمل کرد.

در ماجرای حدیبیه پس از آنکه مشرکان مانع ادامه حرکت کاروان زیارتی مسلمانان به سوی مکه شدند ، رسول خدا با یاران به مشورت پرداخت در مقام مشورت گفتند ما به زیارت آمده ایم نه برای جنگ که در نتیجه منجر به صلح با قریش شد.

در جنگ خیبر برای انتخاب منزلگاه مناسب با اصحاب مشورت نمود که براساس نظر حباب ابن منذر عمل کرده و محل استقرار را تغییر داد.

شورا در لغت به معنای مشورت کردن است و درعربی در چیدن عسل از خانه زنبور معنی شده است.

در فارسی رای زدن معنی شده است یعنی رای خود را از دیگران دریافت کردن

در تعریف اصطلاحی شورا و مشورت گفته اند آگاهی از رای کارشناسان برای رسیدن به بهترین نظریه ، نظری که موجب آن به صواب و حق نزدیک می باشد.

هدف و قلمرو وشورا

هدف شورا را می توان در 2 چیز بیان کرد:

1 -  اجتناب از خودمحوری و استبداد رای و خودکامگی و انحصار طلبی و در نتیجه از پیامدهای آن از قبیل از دست دادن ارزش های انسانی ، ندامت و لغزش

2 رسیدن به معرفت و اگاهی و غنا بخشیدن به اندیشه و فکر در پرتو تضارب آراء و دستیابی به توافق جمعی

لذا در نتیجه با توجه به منابع قرآنی و روایی و احادیث موجود مشورت برای :

1 شخصیت دادن به افراد

2- برای رشد فکری مردم

3 برای اینکه مردم بدانند حکومت او استبدادی نیست

4 برای اینکه خلق خدا بدانند نزد خدا احترام دارند.

5 -  برای اینکه نظر خواهی از دیگران عادی است.

واجد شرایط شورا و مشاوره

اعضای شورا باید واجد صفاتی باشد تا بتوانند در  امور مسلمین اظهارنظر نماید از جمله اعتقاد راسخ جهت رسیدگی به امور مسلمین داشته باشد و خود را از تمام جهات و تمام وجود مسئول بداند و دیگر اینکه عاقل باشد و عاقل خیرخواه و دارای شرایط و خصلت مشاوره و شورا را داشته باشد عقل و حلم و بردباری ، تجربه ، و چند خواهی ، تقوی برای خدا تصمیم بگیرد.

عکس آن نیز صفات منفی مشاوران که لیاقت و شایستگی برای شورا ندارد از جمله ترسو بودن ، بخیل ، حریص ، استبداد رای ، حماقت و سفاهت ، جهل و درغگو  

 و لذا :

 موضوع شورا فقط فرد نیست بلکه جامعه هم شورای که در همه شئونات اجتماعی باید مشورت کرد.

درتمام سطوح مدیریتی چه کلان و چه مدیریت عالی و چه مدیریت میانی و خدماتی باید کارها را با مشورت انجام داد.

 کما اینکه پیامبر ( ص ) از طرف خداوند به عنوان مدیر کلان و به عنوان زعیم و رهبر سیاسی از طرف خداوند مامور شده بود که مشورت کند و در همه کارها مشورت می کردند.

البته باید به این نکته توجه داشت که :

شورا در نظام اسلامی محدود است به اینکه اولاً به اموری که حکمی از طرف خداوند و رسول او در آن وارد نشده باشد و لذا جامعه اسلامی حق به شورا گذاشتن احکام صریح اسلامی و فرامین پیامبر خدا را ندارد و همچنین آنچه که قانون اسلامی در حکومت اسلامی وضع شده نمی تواند شور و تصمیم بگیرد.

در این راستا به بخشی از وظایف شورای اسلامی اشاره می گردد.

از جمله بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و نارسایی های  اجتماعی  ، فرهنگی ، بهداشتی ، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها  و پیشنهاد های اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه ها جهت برنامه ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط

نظارت بر حسن اجراء مصوبات شورا و طرح های مصوب در امور شهرداری و سایر سازمان های خدماتی در  صورتی که این نظارت مخل جریان عادی این امور نگردد.

همکاری با مسئولین اجرایی و نهادها و سازمان های مملکتی در زمینه ای مختلف اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی اقتصادی و عمرانی بنا به درخواست آنان

برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی اقتصادی عمرانی فرهنگی آموزشی و سایر امور  رفاهی با موافقت دستگاه های ذیربط

تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش مراکز گردشگری و تفریحی ورزشی و فرهنگی با هماهنگی دستگاه های ذیربط

اقدام در خصوص تشکیل انجمن ها و نهادهای اجتماعی امدادی ارشادی و تاسیس تعاونی های تولید و توزیع و مصرف نیز انجام آمارگیری تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه های ذیربط

نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی های نقدی جنسی و اموال منقول و غیر منقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آنها به گونه ای که مخل جریان عادی امور و شهرداری نباشد.

تصویب آیین نامه های پیشنهادی شهرداری پس از رسیدگی  به آنها با رعایت دستور العمل های وزارت کشور

تایید صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری که هر شش ماه یکبار توسط شهرداری تهیه می شود و انتشار آن برای اطلاع عموم و ارسال نسخه ای از آن به وزارت کشور

همکاری با شهرداری جهت تصویب طرح حدود شهر با رعایت طرح های هادی و جامع شهرسازی پس از تهیه آن توسط شهرداری با تایید وزارت کشور

تصویب بودجه اصلاح و متمم بودجه و تفریغ بودجه سالانه شهرداری و موسسات و شرکت های وابسته به شرداری با رعایت آیین نامه مالی شهرداریها و همچنین تصویب بودجه شورای شهر

تبصره - کلیه درآمدهای شهرداری به حساب هایی که با تایید شورای شهر در بانک ها افتتاح می شود واریز و طبق قوانین مربوطه هزینه خواهد شد.

تصویب وام های پیشنهادی شهرداری پس از بررسی دقیق نسبت به مبلغ ، مدت و میزان کارمزد

تصویب معاملات و نظارت برآنها اعم از خرید ،فروش ،مقاطعه ، اجاره و استیجاره که به نام شهر و شهرداری صورت می پذیرد با در نظر گرفتن صرفه و صلاح با رعایت مقررات آیین نامه مالی و معاملات شهرداری

تبصره به منظور تسریع در پیشرفت امور شهرداری ، شورا می تواند اختیار تصویب و انجام معاملات را تا میزان معینی با رعایت آیین نامه معاملات شهرداری به شهردار واگذار نماید.

تصویب اساسنامه موسسات و شرکت های وابسته به شهرداری  با تایید و موافقت وزارت کشور

تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با درنظر گرفتن سیاست عمومی دولت  که از سوی وزارت کشور اعلام میشود.

نطارت بر حسن جریان دعاوی مربوط به شهرداری

نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر

نظارت بر امور تماشاخانه ها ، سینما ها و دیگر اماکن عمومی که توسط بخش خصوصی تعاونی و یا دولتی اداره می شود با وضع و تدوین مقررات خاص برای حسن ترتیب نظافت و بهداشت این قبیل موسسات بر طبق پیشنهاد شهرداری و اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش سوزی  و مانند آن

تصویب مقررات لازم جهت اراضی غیر محصور شهری از نظر بهداشت و آسایش عمومی و عمران و زیبایی شهر

نظارت بر ایجاد گورستان ،  غسالخانه و تهیه وسایل حمل اموات مطابق با اصول بهداشت و توسعه شهر

وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاری و مسیرهای تاسیسات شهری

نظارت بر اجرا طرح های مربوط به ایجاد و توسعه معابر خیابان ها میادین و فضاهای سبز و تاسیسات عمومی شهر بر طبق مقررات موضوعه

تصویب نامگذاری معابر میادین خیابان ها کوچه و کوی در حوزه شهری و همچنین تغییر نام آنها با رعایت مقررات مربوط

تصویب مقررات لازم به پیشنهاد شهرداری جهت نوشتن هر نوع مطلب و یا الصاق هر نوع نوشته و اگهی و تابلو بر روی دیوارهای شهر با رعایت مقررات موضوعه و انتشار آن برای اطلاع عموم

تصویب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداری و سازمانه های وابسته به آن با رعایت آیین نامه مالی و معاملات شهرداریها با رعایت مقررات مربوطه

تصویب نرخ کرایه وسائط درون شهری

وضع مقررات مربوط به ایجاد و اداره میدان های عمومی توسط شهرداری برای خرید و فروش مایحتاج عمومی با رعایت مقررات موضوعه

وضع مقررات لازم در مورد تشریک مساعی شهرداری با ادارات و بنگاه های ذیربط برای دایر کردن نمایشگاه های کشاورزی هنری بازرگانی و غیره با رعایت مقررات مربوط

نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری و کلیه سازمان ها موسسات شرکت های وابسته و تابعه شهرداری و حفظ سرمایه ،داراییها،  اموال عمومی و اختصاصی شهرداری همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آنها با انتخاب حسابرس رسمی و اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و پیگیری های لازم بر اساس مقررات قانونی

تبصره کلیه پرداخت های شهرداری در حدود بودجه مصوب با اسناد مثبته و با رعایت مقررات مالی و معاملاتی شهرداری به عمل می آید که این اسناد باید به امضای شهردار و ذی حساب یا قائم مقام آنان که مورد تایید شورای شهر باشند برسد.

تبصره شورای شهر موظف است یک نسخه از نتیجه گزارش حسابرس رسمی را جهت بررسی و هر گونه اقدام قانونی به وزارت کشور ارسال نماید.

شورا موظف است در پایان هر سال مالی صورت بودجه و هزینه خود را جهت اطلاع عموم منتشر نماید و نسخه ای از آن را جهت بررسی به شورای شهرستان و استان ارسال کند.

واحدهای شهرستانی کلیه سازمان ها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیر دولتی که در زمینه ارائه خدمات شهری وظایفی را به عهده دارند موظفند برنامه سالانه خود در خصوص خدمات شهری را که در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظیم شده به شورا ارائه نمایند.

همکاری با شورای تامین شهرستان در حدود قوانین و مقررات

بررسی و تایید طرح های هادی و جامع شهرسازی و تفصیلی و حریم و محدوده قانونی شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذیربط قانونی جهت تصویب نهایی

تبصره 1  - در کلیه قوانین و مقرراتی که انجمن شهر عهده دار وظایفی بوده است شورای اسلامی شهر با رعایت مقررات این قانون بعد از یکسال از تاریخ تصویب جانشین انجمن شهر خواهد شد.

تبصره2 وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و سازمان هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است موظفند  درطول مدت یک سال مذکور  در تبصره فوق با بررسی قوانین و مقررات مربوط به خود هر کجا نامی از انجمن شهر سابق آمده و وظایفی را به آن محول نموده است جهت اطاع این گونه موارد لایحه اصلاحی به مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

ماده 72 شرایط احراز تصدی سمت شهردار طبق آیین نامه ای خواهد بود که بنابه پیشنهاد وزرات کشور به تصویب هیات دولت خواهد رسید.

ماده 73 چنانچه یک یا چند نفر از اعضا شورای شهر به عملکرد  شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورای موارد را به صورت سوال روشن به شهردار تذکر خواهند داد در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر موضوع به صورت سوال مطرح می شود  که در این صورت رئیس شورا سوال را کتباًً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق العاده شورا و پاسخ به سوال می باشد چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای  یک سوم اعضای شورا رسیده باشد ارائه می شود فاصله بین ابلاغ  تا تشکیل جلسه که از طرف رئیس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ده روز خواهد بود . شورا پس از طرح سوال یا سوالات و جواب شهردار رای موافق یا مخالف خواهد داد در صورتی که که شورا با اکثریت دو سوم کل اعضا رای مخالف دهد شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.

تبصره در فاصله بین صدور رای عدم اعتماد و برکناری شهردار و یا خاتمه خدمت شهردار تا اتخاب فرد جدید که نباید بیش از سه ماه به طول انجامد یکی از کارکنان شهرداری با انتخاب شورای شهر عهده دار و مسئول اداره امور شهرداری خواهد بود.

ماده 74- [120]

ماده 75- [121]

ماده 76 شورای شهر و شهرداری و شرکتها و سازمان های وابسته موظفند به نحو مقتضی و در صورت امکان با راه اندازی پایگاه رایانه ای زمینه اطلاع عموم مردم را طور مستمر از مصوبات تصمیمات عملکرد بودجه هزینه و درآمد خود فراهم نمایند.

ماده 77 -  شورای اسلامی شهر[ 123] می تواند[ 124] نسبت به وضع عوارض متناسب با تولیدات و درآمدهای اهالی به منظور تامین بخشی از هزینه های خدماتی و عمرانی مورد نیاز شهر طبق آیین نامه مصوب هیات وزیران اقدام نماید.

تبصره - [ 127] یک ماه پس از ارسال هر مصوبه به وزارت کشور قابل وصول است . وزیر کشور می تواند در هر مقطعی که وصول هر نوع عوارض را منطبق بر آیین نامه مصوب نداندنسبت به اصلاح یا لغوآن اقدام نماید.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید