پایگاه رسمی اطلاع رسانی حسین خان محمدی - ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها یک ضرورت است
زندگی نامه حسین خان محمدی عضو شورای نسیم شهر
phoca_thumb(1) phoca_thumb(2) phoca_thumb(3) phoca_thumb(4) phoca_thumb(5) phoca_thumb(6) phoca_thumb(7) phoca_thumb(8) phoca_thumb(0)

سخن اول

IMAGE
به مناسبت نهم اردیبهشت روز شوراها

حسین خانمحمدی عضو شورای اسلامی و رئیس اتاق فکر به مناسبت روز شورای اسلامی گفت :

پربازدیدترین اخبار

آرشیو

سامانه پیامکی دریافت انتقادات و پیشنهادات

10009121240336

آمار کاربران سایت

امروز5
دیروز17
این هفته31
این ماه462
مجموع24138

آی پی بازدیدکنندگان : 34.228.185.211
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 11:26

شهر‌ها امروزه بسیار پیچیده شده‌اند. مشكلات متعددی همچون آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تولید انبوه زباله، دفن زباله‌های تولیدی، توسعه معابر و آسفالت، فضای سبز، بهداشت، فرهنگی و... شهرها را احاطه كرده‌اند به‌طوری كه شهروندان را خسته كرده است.

با تصویب قانون شهرداری‌ها در سال 1309 و واگذاری شهرداری‌ها به وزارت كشور، عملا بودجه و منابع مالی شهرداری‌ها به دولت و بودجه ملی گره خورد. این وابستگی مالی تا بعداز پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی و تا دهه 60 ادامه داشت. در دهه 60 با تصمیم دولت كلیه شهرداری‌ها به سمت خودكفایی سوق داده شدند. متاسفانه این تصمیم باعث ایجاد مشكلات عدیده‌ای برای مدیران شهری شد. قطع كمك‌های مالی بدون تعریف منابع جدید مالی، شهرداران را به یافتن راه‌های جدید درآمدی رهنمون كرد. فروش تراکم ، تصمیمی كه متاسفانه در كوتاه مدت تامین‌كننده منابع مالی شهرداری‌ها شد و باعث شد شهرداری‌ها به رتق و فتق امور شهر بپردازند و تاحدودی هم چهره شهرها را تغییر دادند ولی متاسفانه فروش شهر در بلند مدت باعث شد كه چهره شهرها خشن گشته و عملا مدیریت شهراز دست مدیران شهری خارج شود و قدرت تصمیم گیری درامور شهر كاهش یافته و شهر را در معرض حراج و فروش قرار دهد.

از روش‌های علمی همواره منابعی را برای كسب درآمد انتخاب كرده كه به اتكای آن می‌توانند در ارائه بهتر خدمات شهری اقدام نمایند متاسفانه شهرداری‌های ایران فاقد چنین پشتوانه‌های مناسبی برای كسب درآمد می‌باشند. در حال حاضر بیش از 70 درصد درآمدهای شهرداری كشور ناپایدار بوده و مربوط به فعالیت‌های ساخت و ساز ساختمانی می‌باشد. چون فروش تراكم مازاد، عوارض پروانه‌های ساختمانی و موارد مشابه می‌باشد كه در آمدهایی ثابت و پایدار نبوده و متاثر از سایر عوامل اقتصادی می‌باشد.

ما باید از شهروندان و متخصصان و صاحبان فکرو اندیشه جهت دستیابی به درآمد پایدار استمداد داشته باشیم.

با كمبود شدید نقدینگی این نابسامانی در اجرای كارهای عمرانی و خدماتی به‌خوبی مشهود می‌باشد. با توجه به این كه كمتر از 30 درصد درآمدهای شهرداری‌ها به‌طور ثابت قابل تحقق هستند و مابقی منابع درآمدی با نوسانات زیادی همراه است و دغدغه‌هایی همیشگی برای مدیران شهر و نارضایتی شهروندان را از كند بودن پیشرفت و آبادانی شهر به دنبال دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید